لاک‌پشت قرمز

image

لاک‌پشت قرمز | مایکل دودک دوویت | ۲۰۱۶

 

انیمه «لاک‌پشت قرمز» حکایت مردی است که تک و تنها سر از جزیره اسرارآمیزی در می‌آورد، یک رابینسون کروزوئه عجیب و غریب که یک کارگردان خلاق (سازنده انيميشن كوتاه تحسین شده «پدر و دختر») با همکاری استودیو جیبلی آن را ساخته و در فستیوال کن امسال در بخش نوعی نگاه جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرد.

مرد نه شبیه رابینسون در آن جزیره خانه و برج و بارو می‌سازد و نه مسیر پر جزئیات و همراه با واقع‌گرایی «نجات از جزیره» را به شیوه چنین قصه‌هایی دنبال می‌کند. بلکه قصه او را برعکس و به سنت افسانه‌های شرقی در مقابل یک لاک‌پشت عظیم‌الجثه قرار می‌دهد تا از دل قصه‌اش عشق آدمیزاد به هستی را به تصویر بکشد و البته حکایتی باشد در باب تخیل‌ورزی انسانِ تنها.

«لاک‌پشت قرمز» با دور شدن از منطق سهل‌الوصول و آشنای قصه‌پردازی دیزنی و شرکا مسیر سخت‌تری را در پیش می‌گیرد. فیلم حشو و زوائد داستانی را کنار می‌زند، آبستره می‌شود، صامت می‌شود و شخصیت‌هایش بی‌کلام با هم ارتباط می‌گیرند و لذت بردن از ایماژ‌ها را جایگزین انتظارات داستانی می‌کند. «لاک‌پشت قرمز» منطق عجیب و غریبِ درونی خودش را با یک موسیقی ارکسترال باشکوه (اما زیادی پرحجم) دنبال می‌کند و از همه مهمتر چنان روی پرده بزرگ زیبا و فریبا می‌شود که ضعف‌هایش را نادیده می‌گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please copy the string 4rnzYQ to the field below: