تنها تصویر متحرک از مارسل پروست

 

لوموند در يك خبر داغ هنري ادعا كرده كه براي نخستين بار به فيلمي کوتاه از مارسل پروست نويسنده افسانه‌اي فرانسوي در یک مهمانی عروسی دسترسی پیدا کرده. تا الان فقط عکس‌هایی از پروست وجود داشت و هیچ تصویر متحرکی از او دیده نشده بود. اين ويدئو چند ثانیه‌ای مربوط به عروسی یک زوج پاریسی در سال ١٩٠٤ است، زماني كه پروست هنوز در جستجوي زمان از دست رفته را چاپ نکرده. دوره‌ای که پروست 33 ساله است و نويسنده شناخته شده‌اي نيست (پروست نوشتن در جستجوی … را تازه ۱۹۰۶ شروع می‌کند).

فيلم را از طريق لينك زير مي‌توانيد ببينيد. دوربین ثابت است و زوج‌های دعوت شده به‌ترتیب و مطابق یک برنامه مشخص زمانی از پله‌های کلیسای مادلن پاریس پائین می‌آیند. پروست ظاهرن در صف منتظر نوبتش نمی‌شود و زودتر از وقتش از پله‌ها پائین می‌آید و آن‌جا را ترک می‌کند. با توجه به کوتاه بودن کل فیلم عروسی همین کار پروست باعث شده در فیلم حضور داشته باشد. صحت این فرضیه با توجه به نوع پوشش متفاوت پروست، کلاهش و البته تنها بودنش در مراسم ظاهرن تایید شده است.

ذهن رویاپرداز ما خواننده‌های پروست می‌تواند تصور کند که این عروسی یکی از آن مجالس و مهمانی‌های پروستی است، یکی از منابع الهامش برای در جستجوی زمان از دست رفته.

لینک فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please copy the string iU2bVo to the field below: